Czermnica zdobyła mistrzostwo
W minioną niedzielę (18 marca) w hali sportowej ZSP w Osinie zostały rozegrane ostatnie spotkania Osińskiej Ligi Piłki Siatkowej. W wielkim finale Czermnica w trzech setach rozprawiła się z Nowogardem, sięgając po mistrzostwo w IX edycji tych rozgrywek. W meczu o 3 miejsce Wojcieszyn pokonał Węgorza. Po finałowych meczach przyszedł czas na podsumowania.

O godzinie 15:00 rozpoczął się mecz o 3. miejsce, w którym walczyły zespoły Wojcieszyna oraz Węgorzy. Pierwszy set zaczął się od 3-4 punktowego prowadzenia Wojcieszyna. Ta przewaga utrzymywała się do stanu 22:18. Wtedy o czas poprosił Przemysław Laszkiewicz. Kapitan Węgorzy wraz z rozgrywającym Piotrem Nalewajko motywowali swój zespół do walki. Po czasie Węgorzanie zdobywają 2 punkty i zrobiło się 22:20, za chwilę as serwisowy i było 22:21. Wojcieszyn przyjmuje i zdobywa punkt, następnie dwa bloki Węgorzy i remis po 23. Za chwilę Wojcieszyn po ataku zdobywa punkt i ma piłkę setową, po czym o drugi czas prosi kapitan Węgorzy. Po czasie punkt dla podopiecznych Patryka Rybaka, który w tym dniu pełnił funkcję kapitana. Ostatecznie Wojcieszyn wygrywa seta 26:24.

Drugi set również był bardzo wyrównany, ale przebiegał odwrotnie niż pierwszy. To węgorza zaczęły od prowadzenia, którego nie oddali do samego końca. Wygrali seta do 22 punktów i doprowadzili do stanu 1:1 w meczu o brąz. Kibice spodziewali się wyrównanego i zaciętego pojedynku i nie zawiedli się, przynajmniej w dwóch pierwszych setach. Set trzeci i czwarty przebiegał pod dyktando Wojcieszyna. Dzięki bardzo dobremu rozegraniu i silnej zagrywce Dawida Grabarka oraz skuteczności środkowego Dominika Obsta. Wojcieszyn wygrał całe spotkanie 3:1. Zawodnicy podziękowali sobie za sportową walkę i udział w IX Edycji OLPS.

Następnie przyszedł czas na finał, dwa najlepsze zespoły całych rozgrywek Czarni Nowogard (kapitan Łukasz Czarny) i Czermnica (kapitan Marcin Rapa) - wielu kibiców czekało na to spotkanie. Obydwa zespoły przystąpiły do finału w praktycznie najsilniejszych składach. Niepokój budził jednak stan zdrowia kapitana Czarnych, Łukasza, który do meczu przystąpił mocno ,,przeziębiony”. Niestety osłabienie czołowego zawodnika lidera mocno odbiło się na zespole. Dwa pierwsze sety to kontrolowana gra i pewne zwycięstwo Czermnicy. Marcin Rapa poukładał swój zespół. Zawodnicy dobrze zagrali w przyjęciu, obronie, bloku oraz w zagrywce. Piłkę bardzo dobrze rozgrywał Kuba Jerzykowski, który skutecznie gubił blok rywala. Po dwóch setach podopieczni Marcina Rapy prowadzili 2:0 i pewnie zmierzali do zwycięstwa. Trzeci set był najciekawszy i najbardziej wyrównany. Zaczął się od prowadzenia Czarnych 3:0. Potem 3:1, 4:1, 4:2, 4:3 i 7:3 dla Nowogardu. Wtedy po raz pierwszy w meczu o czas poprosił kapitan Czermnicy Marcin Rapa. Wyrównana walka trwałą do stanu 18:15 dla Nowogardu. Kolejne z rzędu 3 punkty Czermnicy doprowadziły do remisu po 18. Od tego momentu drużyna z Czermnicy odzyskała kontrolę nad spotkaniem i wygrała seta do 22 punktów oraz cały mecz 3:0. Pomimo trzysetowego wyniku w finale, było to ładne spotkanie dla kibiców. Czermnica w pełni zasłużyła na zwycięstwo. Zagrali rozsądnie i byli pewni zwycięstwa, co niewątpliwie odczuli siatkarze z Nowogardu.                  W ataku i w zagrywce oprócz kapitana i zagrywającego dobrze zagrał Mieszko Florkowski                z Czermnicy, co niewątpliwie przyczyniło się do zwycięstwa. Czermnica wykorzystała również osłabienie Nowogardu, którym niewątpliwie była choroba ich kapitana.

Po meczu o 3 miejsce odbył się konkurs siatkarskiego „gwoździa”. Do konkursu zgłosili się siatkarze z Wojcieszyna, Węgorzy, Nowogardu i Słajsina - w sumie 7 zawodników. Zwycięzcą został Dominik Obst reprezentujący drużynę Wojcieszyna. W komisji sędziowskiej zasiadali Agnieszka Pakulska, Katarzyna Wąsik i Renata Langner.

Po meczu finałowym odbyło się podsumowanie i oficjalne zakończenie IX Edycji OLPS. Przy artykule publikujemy nazwiska osób, które zdobyły nagrody indywidualne. Organizator Ligi Tomasz Gajda przekazał również Dyrektorowi SP w Osinie Tatianie Olbert trzy piłki Molten dla szkoły, w zamian za wzorową współpracę. Ponadto nagrodę za prawidłowe wytypowanie wyników spotkań półfinałowych odebrał Marcin Wielgus. Podsumowania Ligi dokonał Przewodniczący LZS Gminy Osina Tomasz Gajda. Nagrody w postaci pucharów dla wszystkich drużyn wręczył Wójt Gminy Osina Krzysztof Szwedo. Wójt pogratulował wszystkim osiągniętych wyników, podziękował za sportową 4-miesięczną rywalizację i zaprosił na X jubileuszową edycję OLPS. Podziękował również organizatorowi Ligi Tomaszowi Gajdzie oraz jego rodzinie, wręczając pamiątkowe medale.

Organizator za pośrednictwem DN pragnie podziękować za współpracę Wójtowi Gminy Osina Krzysztofowi Szwedo, Sołtysowi Osiny Agnieszce Pakulskiej, Sołtysowi Kościuszek Katarzynie Wąsik, która ufundowała nagrody indywidualne, Dyrektorowi SP w Osinie Tatianie Olbert, Nauczycielom wychowania fizycznego SP w Osinie.

Zapytaliśmy organizatora rozgrywek jak ocenia IX edycję OLPS? - Jako przewodniczący LZS Gminy Osina również dziękuję wszystkim drużynom za udział w naszej lidze. Dziękuję za walkę, zaangażowanie i profesjonalizm. Co roku uczymy się nowych rzeczy i nabywamy doświadczeń, z których wyciągamy wnioski i konsekwencje. Obecnie była to największa liga powiatu goleniowskiego. Z każdym rokiem ,,rozrastamy się” i dołącza do nas co raz więcej drużyn z powiatu goleniowskiego. Ten fakt niezmiernie nas ciesz. Odbieramy głosy, że warto u nas grać bo poziom jest naprawdę wysoki. Potwierdza to fakt, że w całej lidze rozegraliśmy 72 z 74 zaplanowanych spotkań co daje nam 97,7 % skuteczności. Mamy nadzieję, że w przyszłym sezonie takich lig będzie więcej i uda się rozegrać tzw. ,,KLPSPG” - czyli Konfrontację Lig Piłki Siatkowej Powiatu Goleniowskiego. Wierzymy, że w tym roku sytuacja się zmieni i sportowa rywalizacja rozszerzy swój horyzont.  W tym roku czeka nas jubileuszowa X Edycja. Mam nadzieję, że odbędzie się ona na nowej nawierzchni. Czy do OLPS 2018/19  zgłosi się więcej niż 12 drużyn, tego nie wiem. Wierzę, że zespoły które dołączą do naszej Ligi na pewno, muszą spodziewać się zaciętych pojedynków i zaciętej walki – mówi Tomasz Gajda.