Ostrzeżenie przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega mieszkańców i osoby przebywające na terenie województwa zachodniopomorskiego przed silnym wiatrem, zawiejami i zamieciami śnieżnymi oraz intensywnymi opadami śniegu.
Na podstawie komunikatu meteorologicznego przekazanego przez Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW w Szczecinie, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed możliwością wystąpienia w nocy (z 14 na 15 lutego) i początkowo w ciągu dnia (15 lutego) opadów śniegu (od 8 do 12, miejscami do 15 cm). Silny wiatr prognozowany jest początkowo jako południowo-zachodni, po północny skręcający na północno-zachodni do północnego, o średniej prędkości od 30 do 45 km/h w porywach od 60 do 70 km/h, w strefie nadmorskiej do 80 km/h. Będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Po południu zawieje i zamiecie będą zanikały.
Silny wiatr będzie się utrzymywał do godzin wieczornych .
W związku z powyższym centrum kryzysowe zaleca:
- Obserwować zmiany pogody i śledzić komunikaty nadawane przez lokalne rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne.
- Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna, drzwi balkonowe. Nie podchodzić do okien, naprzeciwko których rosną drzewa. Zabrać z balkonów i parapetów okien wszystkich przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr.
- Zabezpieczyć lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji.
- Nie parkować samochodów pod drzewami , liniami energetycznymi, wysokimi kominami, tablicami reklamowymi i w bezpośrednim sąsiedztwie starych budynków.
- Ograniczyć do niezbędnego minimum wychodzenie na zewnątrz budynków, aż do osłabnięcia wiatru. Przebywając poza budynkami, schronić się w bezpiecznych miejscach, unikając przechodzenia pod drzewami, liniami energetycznymi, tablicami reklamowymi lub wzdłuż ścian starych budynków.
- Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
- Podróżując samochodem, zachować szczególną ostrożność wyjeżdżając z terenu zabudowanego i z lasu na otwartą przestrzeń.
- W przypadku uszkodzeń sieci energetycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej, nie podejmować się napraw na własną rękę. Wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze.
- Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.
- Unikać podróżowania samochodem. Jeżeli podróż jest konieczna zatankować pojazd do pełna, zaopatrzyć się w koce i folię termoizolacyjną, ciepłą odzież, dodatkową żywność, gorące napoje, łopatę, telefon komórkowy z możliwością ładowania baterii oraz światło zastępcze.
- Jeżeli podczas jazdy warunki pogodowe pogarszają się, dojechać do najbliższych siedzib ludzkich i przerwać podróż.
- Szukając pomocy, wzywać straż pożarną (tel. 998), pogotowie ratunkowe (tel. 999), policję (tel. 997) lub korzystać z telefonu alarmowego "112".